Projelerimiz

Yeşim Grup, tekstil endüstrisinin lider firmalarından biri olmanın yanı sıra birçok başka sorumluluk taşır. ‘Önce İnsan’ felsefemizle toplumda karşılık bulan sosyal projeler hayata geçiririz.  

Önce İnsan

“Önce İnsan” projesi ile firma kurucularımızdan merhum Şükrü Şankaya’nın hayırseverlik anlayışını sosyal sorumluluk ve gönüllülük bilinci ile birleştirerek, lise sıralarındaki gençlere hayat boyu sürdürülebilir bir sorumluluk kazandırmayı amaçlıyoruz. 2019 yılında “Önce İnsan: Gönülden Yapılan İşleri Nesillerdir Destekliyoruz” adıyla Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi’nde başlayan sosyal sorumluluk projesi ikinci yılında 3 lisede ders olarak eğitim programına dahil oldu. 

2022 Sürdürülebilir İş Ödülleri “Sosyal Etki” kategorisinde finale kalan projemiz, 2023’te etki alanını uluslararası düzeye taşıyarak “Her Coğrafyada Önce İnsan” adıyla Mısır ve Türkiye’de yoluna devam ediyor. Lacoste Vakfı ve Yeşim olarak fon desteği sağladığımız projede Çağdaş Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVAK) danışmanlığında öğrencilere teorik ve uygulamalı gönüllülük eğitimleri veriliyor. 

Kelebeğin Dünyası

“Kadın değişirse, toplum değişir” sloganıyla yola çıktığımız “Kelebeğin Dünyası” projemiz,le 2013 yılından bu yana kadınların sağlık, haklar, kişisel gelişim gibi konularda farkındalık kazanmasını sağlıyor.

Yeşimli kadınların farkındalıklarını artırmak için hayata geçirilen proje etki alanını her geçen yıl genişleterek yayılımını sürdürdü. Kelebekler, Türk Eğitim Gönüllüleri (TEGV), LÖSEV, Kızılay Kız Öğrenci Yurdu, Şükrü Şankaya Panayır İlkokulu ile iş birliği yaparak dezavantajlı bölgelerde yaşayan kadınlar için kanat çırptı.  

Projenin başlamasından sadece 2 yıl sonra 12 proje arasından Avrupa Uluslararası Soroptimist Eylem Fonu’ndan en yüksek fonu almaya hak kazanan üç projeden biri oldu. 

Uludağ Soroptimist Kulübü iş birliğiyle yürüttüğümüz proje, merkez fabrikamızın bulunduğu Karapınar Mahallesi’nde yaşayan kadınlar için devam ediyor.

Ecollectiv

Hem doğanın hem de kadınların geleceğine dokunan
bir ilmek,
bir etki,
bir değer topluluğu…
Ecollectiv.

Yeşim Grup olarak Uludağ Soroptimist Kulübü ile birlikte ekolojik dengeyi ve kadın istihdamını hedefleyen bu kolektif değere ortak olmak isteyen markalar ve Karapınar Kadın Kooperatifi kadınları ile birlikte yepyeni bir marka oluşturduk: Ecollectiv.

Bu değer için Karapınar Kadın Kooperatifi’nde bir araya gelen kadınlar, kendi elleriyle Yeşim Grup’un atık tekstil kumaşlarından ürünler üretirken, bu değere destek olan birçok firma da Ecollectiv'in oluşmasına katkı sağladı.

“Eco” kelimesiyle doğaya ve ekolojiye olan duyarlılığımızı yansıtan Ecollectiv, aynı zamanda bir topluluk, bir birliktelik anlamına gelen "collectiv" kelimesiyle güçlendi.

Bu anlamlı yolculukta, Ecollectiv'e destek veren her firma, sadece bir markaya değil, bir değerler topluluğuna da katılıyor. Bu değerler topluluğu ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını (SKA) oluşturan maddelerin bir çoğunu destekleyen bir iş fikri de oluşturulmuş oldu.

Paydaşlarımız
ANL Creative - Afra Tekstil - Avery Dennison - Aykut Güngör Video Prodüksiyon - Hedef Patent


 

Dilek Ağacı

“Dilek Ağacı” projesi kapsamında Yeşim gönüllüleri, her yılbaşında yaptıkları kampanya ile hediyeler alarak LÖSEV/LÖDER çatısı altında tedavi gören çocukların mutluluğuna ortak oluyor.
Yeşim Grup Sosyal Sorumluluk Kulübü tarafından uzun yıllardır organize edilen “Dilek Ağacı” projesi kapsamında, kurum içerisinde her yılın sonlarında kurulan “Dilek Ağacı” üzerinden çocukların dileklerini rastgele seçen Yeşimliler, aldıkları hediyelerle tedavi gören çocukların yeni yıl hayallerini gerçekleştiriyor.

Evde İşte Eşitlik

İş yerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla “Evde İşte Eşitlik” projemizi Mor Salkım Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği iş birliğiyle hayata geçirdik. Kadına yönelik şiddete tolerans göstermeyen bir iş kültürünün geliştirilmesi için başkanlığını Grubumuzun Co CEO’su Selim Şankaya’nın yaptığı ve her bölümden üst düzey bir temsilcinin yer aldığı “Yeşim Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi” kuruldu. Komite, Yeşim’in Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikası”nı hazırladı.

Çalışanlarımızın ihtiyaç anında 7/24 ulaşabilecekleri acil yardım hattı aracılığıyla ihtiyacı olan çalışanlarımıza Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği tarafından barınma desteği, hukuki ve psikolojik destek sağlanıyor.

“Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İş Yeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi” için Türkiye’deki 17 pilot firmadan biri olarak seçilen Yeşim, “Evde İşte Eşitlik” projesi ile çalışanlarında bu konuya yönelik bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Proje kapsamında Yeşim Kreşi velilerine yönelik Anne Baba okulu eğitimleri düzenleniyor.  

Yeşim Spor Kulübü

“Yeşim Spor Kulübü” 2003 yılında altyapıdan geleceğin basketbolcularını yetiştirmek için kuruldu. Bugüne kadar yüzlerce çocuğa spor yapma imkanı sunan Yeşim Spor;  gerek il gerek ülke genelinde birçok başarıya imza attı ve altyapıda Türkiye’nin ekol takımlarından biri haline geldi.

Başarılarının yanı sıra, basketbola gönül vermiş gençlere rehber niteliğinde bir miras bırakmayı amaçlayan Yeşim Spor, 2023 yılında Türk basketbol camiasının tanınmış isimlerinin altyapı sporcularına yönelik tavsiyelerinden derlenmiş olan “Basketbolun Büyüklerinden Geleceğin Yıldız Basketbol Oyuncularına Altın Öğütler” isimli kitap çalışmasını yayımladı. 

Yeşim Spor Kulübü’nün yayımlamış olduğu “Basketbolun Büyüklerinden Geleceğin Yıldız Basketbol Oyuncularına Altın Öğütler” isimli çalışmasına e-kitap olarak erişim sağlamak için tıklayabilirsiniz.

 

Yaşama Sevgi Desteği

2023 yılında hayata geçirdiğimiz “Yaşama Sevgi Desteği” projesi, hanesinde yaşlı veya çeşitli nedenlerden ötürü bakıma ihtiyacı olan yakını bulunan çalışanlarımızın yaşadıkları sorunlara dikkat çekmeyi ve bu konuda kamuoyu farkındalığını artırmayı amaçlıyor.

Şükrü Şankaya Eğitim Fonu

2006 yılında kurulan “Şükrü Şankaya Eğitim Fonu” sayesinde maddi durumu yeterli olmayan başarılı gençlerin eğitimine destek oluyoruz. Yeşim gönüllüleri her yıl farklı aktiviteler aracılığıyla fon için bağış kampanyalarına katılıyor.
Eğitim için atılan her adım hayatımızı değiştirir!
Fon düzenli olarak yeşim gönüllüleri, müşterileri ve tedarikçileri tarafından mutlu gün çiçekleri, taziye kartları, iyilik için yapılan etkinliklerle desteklenmektedir.
Yeşim Koşu Takımı, her yıl “TEV Şükrü Şankaya Burs Fonu” kapsamında genç kızların üniversite eğitimlerine devam edebilmesi için koşuyor.
Burs programının yanı sıra mentörlük ve kariyer eğitimleriyle desteklediğimiz “Eğitim için atılan her adım hayatımızı değiştirir!” projesine Lacoste Vakfı’da 2 yıldır nakdi yardım sağlıyor.  

Şükrü Şankaya İlkokulu ve Anadolu Lisesi

Kurucularımızdan Şükrü Şankaya’nın eğitime verdiği önemi ve desteği Yeşim Grup olarak devam ettiriyoruz.
"Şükrü Şankaya İlkokulu"na ve "Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi"ne yapılan maddi ve manevi yardımlarla ilkokul ve liseye devam eden çocukların eğitimine destek verilmektedir.